Telewizje internetowe – czy to ma sens?

Udostępnij

Telewizory są wielkie, drogie i dość niewygodne. Coraz więcej osób woli korzystać z komputerów i urządzeń mobilnych, które w zasadzie oferują to samo, a nawet więcej, ponieważ można oglądać to, co się chce i w dowolnym miejscu o dowolnym czasie. Telewizory są dzisiaj wszechobecne, ich liczba już nie rośnie i zaczyna wręcz spadać. W związku z tym otwiera się coraz większa przestrzeń dla rozwiązań internetowych.

Nowoczesna telewizja

Działanie nowoczesnej telewizji można zobaczyć na typowym przykładzie.

Korzystanie z niej zaczyna się na wykupieniu usługi od operatora. Usługę aktywuje się za pośrednictwem dekodera, jeśli korzysta się też z klasycznej telewizji lub poprzez infolinię. Jeśli usługa udostępniana jest z dedykowanymi aplikacjami, wystarczy skorzystać z nich. Potem już tylko wystarczy się zalogować albo w aplikacji, albo w serwisie internetowym dostawcy usługi i można bez ograniczeń korzystać z telewizji.

W praktyce aż tak różowo nie jest, ponieważ zazwyczaj pojawiają się pewne ograniczenia odnośnie ilości urządzeń, które w danym czasie mogą korzystać z usługi i tak, jeśli ma się klasyczny telewizor oraz dostęp internetowy, w tym samym czasie można zazwyczaj korzystać z telewizora i jednego innego urządzenia. Trzeba też pamiętać o koszcie transmisji danych, jeśli ma to miejsce poza zasięgiem sieci wifi.

Typowe usługi tego rodzaju oferują nam dostęp do listy kanałów, zwykle dość długiej, chociaż w dużej mierze mało użytecznej, a do tego istnieje też możliwość kupowania w formacie VOD wielu nowości filmowych lub wydarzeń sportowych dostępnych w PPV.

Wypożyczalnie filmów online

Wypożyczanie filmów zazwyczaj jest dość tanie i wiele pozycji można już dostać za złotówkę na 48 godzin. Nowości potrafią jednak kosztować więcej niż 10 złotych.

Na marginesie trzeba dodać, że oglądanie filmu przez Internet wymaga odpowiedniej przepustowości łącza. W miarę wygodne oglądanie zapewnia łącze o przepustowości 1Mb/s, ale jakość HD oraz wyższe wymagają już wielokrotnie większej transmisji danych.

Urządzenia mobilne

Firm oferujących dostęp do swoich platform cyfrowych jest dzisiaj już bardzo dużo. W większości są to operatorzy realizujący transmisję danych i przede wszystkim sieci telewizji cyfrowej, które już posiadają swoją bazę filmów i programów. Oferta tych ostatnich jest jednak w większości adresowana tylko do klientów tych sieci i jest związana z wykupionymi przez nich usługami, chociaż zazwyczaj jest rozszerzona o dodatkowe elementy.

Dla przykładu, jedna z telewizji cyfrowych oferuje darmowy dostęp do swoich usług przez Internet pod warunkiem posiadania co najmniej trzech usług cyfrowych lub pięciu analogowych oraz wykupionego łącza o odpowiedniej przepustowości, co w dzisiejszych czasach realizują już nawet najniższe pakiety internetowe. U innych operatorów wygląda to podobnie, chociaż zdarza się, że do korzystania z telewizji przez Internet konieczne jest skorzystanie z dodatkowej usługi dostępu przez ten kanał. Łączy się to z symboliczną opłatą. Największy operator satelitarny w naszym kraju żąda w chwili obecnej 5 złotych miesięcznie za możliwość zalogowania się do platformy internetowej.