Jak działa telewizja przez Internet?

Udostępnij

Już kilka milionów Polaków mniej lub bardziej regularnie korzysta z serwerów, dzięki którym można oglądać telewizję za pośrednictwem Internetu. Najnowsze dane mówią o tym, że największą siłę ma Ipla należąca do Cyfrowego Polsatu, dużą popularnością cieszy się jednak również Player.pl, za który odpowiada TVN. Także telewizja publiczna otwiera się na nowe sposoby pozyskiwania widzów.

Jej serwis z treściami nie jest może aż tak popularny, nie da się jednak ukryć, że również on zdobywa sobie rzesze zwolenników. Oczywiście, serwery te nie oferują stałego dostępu do programu telewizyjnego, a jedynie pozwalają na oglądanie wybranych programów z oferty przygotowanych z myślą o widzach. W sieci nie brakuje jednak i takich serwisów, dzięki którym możemy liczyć na bezpośrednią retransmisję programów telewizyjnych. Te cieszą się nieco mniejszą popularnością, choć i one mają spore grono zwolenników.

Wiele wskazuje zresztą na to, że obecnie mamy do czynienia z początkiem pewnego trendu, to zaś sugeruje, że zwolenników rozrywki oferowanej nam za pośrednictwem Internetu będzie z roku na rok coraz więcej. Okazuje się, że także coraz większa grupa Polaków przyznaje, że nie posiada odbiorników telewizyjnych, Nadal nie jest to duża liczba, jej skok jest jednak lawinowy, co najlepiej świadczy o tym, że mamy do czynienia z tendencją, której nie powinno się ignorować. Nie oznacza to, oczywiście, że sama oferta telewizyjna nie cieszy się już popularnością. Duże zainteresowanie wzbudzają choćby wydarzenia sportowe, a to oznacza, że ich widzowie będą szukać alternatywnych dróg dostępu do nich. Do ich szukania skłania również to, że mamy do czynienia z rozwiązaniami, z których korzysta się w prosty, niemal intuicyjny sposób.

Pakiet kanałów telewizyjnych online

Wystarczy, że wejdziemy na stronę www, a następnie włączymy nasz ulubiony kanał telewizyjny, a już możemy go oglądać. Oczywiście, w części serwisów musimy dodatkowo założyć w tym celu konto. Nierzadko okazuje się też, że jest ono połączone z abonamentem, za który przyjdzie nam zapłacić. Oczywiście, nie jest to wcale rozwiązanie, które nie generuje żadnych problemów. Te zaczynają się w tym samym momencie, w którym zadamy sobie pytanie o to, czy mamy do czynienia z rozwiązaniami legalnymi. Pewna grupa serwisów wprost ostrzega nas o tym, że nie odpowiada za produkcję transmisji, a jedynie udostępnia znalezione w sieci linki.

Regulamin informuje również, że każdy, kto umieszcza materiał w sieci staje się gwarantem jego legalności. Takie rozwiązanie chroni serwisy, gdy bowiem pojawiają się zastrzeżenia odnoszące się do praw autorskich, powinny być przekazywane automatycznie właścicielowi wideo. Jeśli jesteśmy biernymi użytkownikami takiego serwisu, nie musimy obawiać się jakichkolwiek sankcji.

Nieco inaczej przedstawia się jednak sytuacja wówczas, gdy to my umożliwiamy retransmisję programów. W takim przypadku musimy liczyć się z koniecznością naprawienia szkody, a to zwykle oznacza przekazanie konkretnej, zwykle naprawdę imponującej, kwoty. Należy też pamiętać, że prowadzenie takiego serwisu jest przestępstwem, należy więc spodziewać się także sankcji karnych.