Telewizja internetowa w Polsce cz. I

Udostępnij

Co to jest telewizja internetowa?

Obecnie z terminem telewizji internetowej utożsamia się dwa rodzaje usług. Pierwsza z nich to dostarczenie specjalnych programów internetowych wyłącznie w formie online. Od użytkownika wymaga to posiada szybkiego szerokopasmowego łącza i specjalistycznego oprogramowania. Korzystanie z tego typu telewizji może być bezpłatne, płatne, albo płatne częściowo. Drugi rodzaj usług, który również wchodzi w zakres tego terminu to udostępnianie treści na żądanie przez tradycyjne stacje na specjalnie przygotowanych platformach. Użytkownik ma dostęp do materiałów znajdujących się w sieci przez danego nadawcę o dowolnej porze i na wybranym urządzeniu również smartfonie czy tablecie. Stacje w taki sposób mogą oferować dostęp do filmów, programów rozrywkowych, informacyjnych, które emitują w tradycyjnej telewizji, albo tez przygotować mogą również materiały dostępne tylko w sieci.

Streaming online - alternatywa dla tradycyjnej telewizji

Telewizja internetowa ma zalety, których brakuje klasycznej telewizji. Przede wszystkim dostajemy dostęp do bardzo szerokiej oferty programowej bez konieczności posiadania odbiornika telewizyjnego. Wystarczy komputer stacjonarnych albo laptop i dostęp do szerokopasmowego internetu. Użytkownik może cieszyć się wszystkimi funkcjami jakie są oferowane przez telewizję internetową po tym jak pobierze specjalną bezpłatną aplikację. W większości sytuacji wystarczy smartfon i do internet mobilny LTE.

Dostęp do filmów onlineMimo, że czas programów jest określony dokładnie użytkownik nie ma problemu z tym, by do materiałów dostać się w momencie, gdy on będzie miał czas na oglądanie. Do smartfonów musimy jedynie zainstalować specjalnie przygotowane oprogramowanie pasujące do konkretnego systemu operacyjnego jaki znajduje się na danym urządzeniu. Takie rozwiązanie również jest wygodne, ponieważ aplikacje przygotowywane są w taki sposób, by łatwiej było odnaleźć się w gromadzonych materiałach.

VOD - wirtualna biblioteka materiałów wideo

Wideo na życzenie to usługa, która pozwala nam mieć dostęp do materiałów, które znajdują się na specjalnej platformie, która pozwala wybrać użytkownikowi i odtworzyć wybrany materiał filmowy w dowolnym czasie. Charakterystyczną cechą tych serwisów będzie podział tematyczny. Na krajowym rynku dostawców usług telewizji internetowej mamy najwięcej takich propozycji, gdzie gromadzone są serialne, cykle dokumentalne, programy rozrywkowe, informacyjne, dla dzieci, filmy, nagrania sportowe. W naszym kraju te najbardziej popularne serwisy ipla.pl, TVN Player, Player TVP VOD, Onet VOD, WP Pilot. Tego typu serwisy działają na takiej zasadzie, że oferują nam dostęp do różnych materiałów, z czego ich część jest dostępna w formie bezpłatnej, za oglądanie innych będzie trzeba uiścić stosowną opłatę. Są także specjalne platformy, które działają jako serwisy płatne i gromadzą seriale i filmy pełnometrażowe jak Netflix, Showmax, HBO Go. Zainteresowaniem cieszą się także platformy sportowe jak Eleven Sports z wydarzeniami sportowymi online.