Jaki sprzęt jest potrzebny, aby oglądać telewizję przez Internet?

Udostępnij

Jeszcze kilka lat temu chcąc oglądać telewizję musieliśmy liczyć się z tym, że do odbiornika będzie podłączona antena. Jedyną alternatywą dla takiego rozwiązania mogło być przy tym wykupienie usługi u lokalnego dystrybutora telewizji kablowej. Dziś jednak nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby do oglądania telewizji wykorzystywać Internet, warto więc zadać sobie pytanie o to, jaki sprzęt będzie nam niezbędny, aby zrealizować ten cel.

Odbieranie telewizji za pośrednictwem Internetu dla nikogo nie powinno stanowić zagrożenia. Serwisy VOD są dostępne na wielu platformach, a korzystanie z nich sprawia, że bez trudu możemy korzystać z treści obecnych na urządzeniach mobilnych i z poziomu komputera. Wszystko to sprawia, że oglądanie telewizji z poziomu komputera nie jest już wcale czynnością skomplikowaną.

Smart TV

Jeśli zastanawiamy się, który z dostępnych nam sposobów może być uznawany za najprostszy, z pewnością będzie to wyposażenie się w odbiornik telewizyjny, który posiada platformę Smart TV przeznaczoną do streamowania sygnały z Internetu bezpośrednio na telewizorze. Tu wiele zależy od tego, jakie rozwiązanie jest preferowane przez danego producenta telewizora. Nie brakuje takich, którzy inwestują we własne rozwiązania, choć modne jest też korzystanie z Android TV – platformy, którą przygotowała firma Google. Oprogramowanie Smart TV jest szczególnie interesujące przede wszystkim dlatego, że daje nam dostęp do naprawdę wielu aplikacji, które pozwalają na oglądanie filmów, seriali oraz innych materiałów wideo. Polskie serwisy wideo na żądanie są całkiem dobrze rozwinięte, a korzystanie z nich sprawia, że możemy cieszyć się ofertą programową takich stacji, jak Polsat oraz TVN.

Telewizja na urządzeniach apple

Apple TV

Jeśli nasze urządzenia pochodzą z bogatej oferty przygotowanej przez firmę Apple, możemy korzystać z innego rozwiązania. Jest nim Apple TV dające nam możliwość korzystania z bogatych zasobów iTunes Store. Ciekawym rozwiązaniem jest też technologia AirPlay pozwalająca na bezprzewodowe strumieniowanie materiałów multimedialnych. Osoby, które posiadają telefony z systemem Android oraz sprzęt pracujący w oparciu o system Windows, także mogą liczyć na ciekawe rozwiązania. Tu wyróżnia się w szczególny sposób opracowany przez Google Chromecast, rozwiązanie umożliwiające wysyłanie multimediów wprost z urządzeń mobilnych oraz przeglądarki Chrome. W sprzedaży wcale nie brakuje mikrokomputerów z systemem Android, dzięki którym można korzystać z aplikacji. Warto też pamiętać, że strumieniowanie jest też charakterystyczne dla wielu konsol do gier.

Telewizja klasyczna

Dostęp do materiałów wideo za pośrednictwem Internetu jest coraz łatwiejszy, a same serwisy VOD stale się rozwijają, nie można jednak utrzymywać, że klasyczna telewizja chyli się ku upadkowi. Co ciekawe, oba systemy udostępniania treści wydają się nie wykluczać, ale uzupełniać. Telewizja linearna nadal wygrywa z tą, do której mamy dostęp przez Internet choćby wówczas, gdy w centrum naszego zainteresowania znajdują się transmisje na żywo. Wielu dostawców zdaje sobie przy tym sprawę z potrzeb swoich klientów dając im dostęp do treści VOD.