Telewizja przez internet

Udostępnij

Pierwsza transmisja telewizyjna miała miejsce już 70 lat temu. Razem z rozwojem internetu szerokopasmowego coraz częściej słyszymy także o internetowej telewizji. Czy faktycznie tradycyjna telewizja może odejść do lamusa? Chcemy zainteresować się tym co takiego oferuje nam telewizja internetowa.

Gdy w roku 1991 naukowcy z NASK nawiązali pierwsze w naszym połączenie internetowe pewnie nikt nie spodziewał się, że wystarczy kilkanaście lat i to właśnie wydarzenie będzie tym co zmieniło nasze życie praktycznie w każdej jego dziedzinie. Pierwsze połączenie jakie zostało nawiązane miało przepustowość na poziomie 9600 b/s/ Sprawdzenie poczty wymagało wtedy kilkuminutowego oczekiwania.

Wielka rewolucja miała mieść miejsce po tym jak w 2001 roku połączyły się Time Warner oraz AOL. Dzięki połączeniu obu firm miliony abonentów AOL miały uzyskać możliwość oglądania filmów oraz słuchania muzyki z wytwórni Time Warner. Dość szybko jednak wyszło na to, że nie jest to realne. Nikt nie zwrócił uwagi na to, że większość klientów AOL w tamtych czasach korzystało z dostępu do internetu przez modem telefoniczny co sprawiało, że korzystanie z treści multimedialnych nie było możliwe.

Jak to funkcjonuje?

Telewizja internetowa korzysta z techniki streamingu video. To metoda transmisji skompresowanego sygnału audio i wideo przez sieci, które oparte są na protokole IP. Telewizja na żywo będzie wykorzystywać metodę multicastingu, dzięki której takie same pakiety mogą być nadawane w przypadku większej grupy odbiorców. W taki sposób nadawca dotrzeć może do dużej grupy widzów, nawet jeśli dysponuje zwykłym szerokopasmowym łączem internetowym.

Telewizja internetowa

Natomiast programy telewizyjne na żądanie są nadawane w oparciu o metodę unicastingu podobnie jak to jest przy przesyłaniu plików. Każdy stream wideo nadawany jest wyłącznie dla jednego użytkownika. Rozwiązanie takie jest bardziej pasmożerne. Obciążenie łącza będzie rosnąć razem z tym jak rośnie liczba widzów, dlatego zazwyczaj taka opcja wymaga posiadania przez nadawcę bardzo mocnego łącza z dużą przepustowością. Zanim jednak analogowy sygnał trafi do internetu najpierw musi być digitalizowany, kompresowany i kodowany w formatach takich jak: MPEG2, MPEG4 czy ITU H.264.

Widzowie są więc w o wiele lepszej sytuacji. Do telewizji internetowej będzie wystarczał zwykły komputer a także szerokopasmowy internet. Warto, by łącze miało przepustowość minimum 1Mb/s. Oprogramowanie, które umożliwia odbiór dostępne jest za darmo, płacić trzeba jedynie za to co chcemy oglądać.

Początki streamingu to połowa lat 90-tych minionego wieku. Internet początkowo był rozwiany jako forma przesyłu informacji w formie tekstu. Firma RealNetworks doprowadziła do stworzenia Real audio i Real Player, dzięki czemu możliwe były formaty kompresji dźwięki a następnie również Real Video, dzięki czemu pojawiać się mogły pierwsze klipy video a z czasem wprowadzone zostały także transmisje na żywo.

Zupełnie nowe możliwości

Telewizja internetowa daje zdecydowanie nowe możliwości, może być interaktywna, widz sam decyduje co ogląda i kiedy ogląda, dzięki temu te możliwości jakie uzyskujemy są praktycznie nieograniczone.